Nártoun celebeský
Délka hlavy a těla: 10 – 15 cm
Hmotnost: 105 – 155 g
Délka života: až 12 let
Nártouni se dělí do tří skupin: nártoun filipínský (Tarsius syrichta), nártoun západosundský (Tarsius bancanus) a nártoun celebeský (Tarsius spectrum). Všechny tyto druhy nártounů mají neobyčejně dlouhé zadní nohy, skoro dvakrát větší než hlavu a tělo. Umožňují jim silný odraz při skocích ze stromu na strom.
Každá ruka a noha nártouna má pět dlouhých a štíhlých prstů. Všechny, kromě druhých a třetích prstů na nohách, jsou zakončeny nehty. Obrovské oči nártounů mají nápadně velké zornice, které se v noci rozšiřují. Kdyby měl člověk mít oči v tak velkém poměru jako nártoun, měl by oči velikosti grapefruitů. Zornice mají nártouni téměř nepohyblivé. Nártouni mohou otáčet hlavou na obě strany, a to až o 180 stupňů.
Nártouni se v noci pohybují nízko nad zemí, většinou v malých větvích slabších stromů. Ve dne však přespávají na mnohem vyšších a silnějších stromech. Budí se krátce před západem slunce, chvíli poté ještě odpočívají a nakonec se vydají na lov potravy. Za svítaní se opět vrátí na místa denního odpočinku.
Nártouni žijí na ostrovech jihovýchodní Asie. Nártoun západosundský žije na Borneu, jihu Sumatry a ostrově Bangka, nártoun filipínský na jihovýchodě filipínského souostroví a nártoun celebeský na ostrovech Celebes a Peleng.