Latimérie podivná- žijící fosílie
Latimérie podivná je dnes dobře známým druhem, který se dostal i do učebnic přírodopisu. Její objevení v roce 1938 ale dobře ukazuje nelehké postavení všech, kdo chtějí na poli zoologie přijít s něčím novým. Je nesmírnou zásluhou všech kryptozoologů, že se dnes přístup k jakýmkoli nepravděpodobným nálezům neznámých živočichů přece jen změnil a současná věda přistupuje k problematice dosud neznámých druhů poněkud vstřícněji.
Co se vlastně v roce 1938 stalo? Mladá kurátorka muzea v jihoafrickém East Londonu Marjorie Courtneay-Latimerová měla dva dny před vánoci prozkoumat úlovek rybářské lodi, jejíž kapitán poskytoval muzeu zajímavé exempláře ze svých úlovků. Na jižní polokouli tou dobou vrcholilo léto, bylo nesnesitelné horko a město bylo téměř vylidněné. Když pak mladá žena objevila mezi úlovkem obrovskou unikátní rybu nesoucí znaky dávno vyhynulé skupiny, nenašla v celém městě nikoho, kdo by měl pro její problém pochopení. Majitelé mrazicích boxů od skladů potravin až po márnici před ní zavírali dveře, rybí tělo se rychle rozkládalo a tak se jí podařilo zachránit pouze některé jeho části.
O svém objevu informovala ichtyologa J. L. B. Smitha, který její nález správně zařadil do skupiny lalokoploutvých ryb, považované za vyhynulou koncem druhohor a na počest objevitelky ho popsal pod vědeckým názvem Latimeria chalumnae. Ostatní vědci ovšem pouze odbyli jejich objev mávnutím ruky, prohlásili jej za falzifikát a nenašel se ani jeden dostatečně renomovaný odborník, který by se na zbytky latimerie dojel do East Londonu podívat.
Smithova reputace byla prakticky v troskách. Přesto se ale nevzdal a celých příštích 14 let pátral po východním pobřeží Afriky i na přilehlých ostrovech ve snaze objevit další exemplář. Za ulovenou latimerii vypsal nemalou odměnu 100 liber a letáky podobné zatykačům na hledaného zločince visely pomalu v každé vesnici. Taková snaha nakonec nemohla zůstat bez úspěchu a tak se roku 1952 dozvěděl o ulovení další latimerie. Ryba byla ulovena na Komorských ostrovech východně od afrického pobřeží a zoufalý Smith v obavách, aby se vzácný úlovek nezkazil, dokázal přesvědčit předsedu vlády, který zařídil, aby byla latimérie převezena zvláštním letadlem přímo do Kapského města. Smith slavil triumf a ukázalo se, že latimérie se u Komorských ostrovů loví sice v malém počtu, ale pravidelně a místní domorodci ji dobře znají.